Główna treść strony.

Miejsca. Rekonstrukcja

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

/Tadeusz Rolke
wernisaż:
10.04.2015 (piątek), w godz. 18.00 - 20.00
Kurator: Marek Grygiel
wystawa czynna do 07.06.2015

Miejsca. Rekonstrukcja

Wystawa prezentuje wybór zdjęć z rozległej, bo ponad 50-letniej twórczości Tadeusza Rolke. To pierwsza indywidualna ekspozycja tego wybitnego polskiego fotografa w Białymstoku. Zbudowana jest z kilku wątków, które stale przeplatają się w jego pracach. Pierwszy to człowiek i jego otoczenie - obrazy ludzi i miejsc, m.in. portrety uliczne Warszawy z lat 50., Moskwy z początku lat 60., czy paryskie nastroje dekadę później. Znalazły się tu także zdjęcia ludzi znanych, związanych z kulturą i sztuką, których Artysta spotykał w trakcie podróży po Polsce i świecie. Równie często bohaterami zdjęć Tadeusza Rolke są osoby anonimowe. Spotkania te mają nie tylko charakter dokumentalny, zatrzymane w kadrach osoby i sytuacje prowadzą do głębszej refleksji - wychodzącej poza czas, miejsce, temat danego zdjęcia.

Osobną część wystawy stanowią zdjęcia z cyklu „Tu byliśmy”, nad którym prace trwają nieprzerwanie od ponad 20 lat. Składają się na niego zdjęcia, jakie Tadeusz Rolke wykonał na dawnych terenach II Rzeczypospolitej, a także Europy Środkowo-Wschodniej, które związane były z obecnością chasydów, a które ostatecznie unicestwiła II wojna światowa. 

Wystawa „Miejsca. Rekonstrukcja" ma za zadanie zaprezentować kilkadziesiąt najważniejszych i najbardziej charakterystycznych fotografii - fragmentów niezwykłej twórczości Tadeusza Rolke. Współczesnym akcentem będzie projekcja powstałego w 2013 roku filmu dokumentalnego  „Dziennik z podróży” w reż. Piotra Stasika. To historia przyjaźni Tadeusza Rolke, ponad 80-letniego mistrza fotografii reportażowej i 15-letniego zafascynowanego fotografią Michała. Osią narracji jest projekt fotograficzny – tytułowa podróż, w którą wyruszają bohaterowie.

Wystawa Tadeusza Rolke w Centrum im. Ludwika Zamenhofa jest jego pierwszym indywidualnym pokazem w Białymstoku i zapewne pozwoli oglądającym odczuć nieustanne zaciekawienie autora życiem - utrwalanym na gorąco, prawdziwie, a niekiedy z pewnym dystansem i poczuciem przemijania, obecnym w jego twórczość.

Tadeusz Rolke

ur. 1929 r. w Warszawie, fotografować zaczyna w latach 40. ubiegłego wieku, a w latach 50. jego zainteresowania kierują się w stronę fotografii prasowej. Następną dekadę pracuje dla nowatorsko redagowanych graficznie pism: „Polska”, „Ty i Ja” oraz intensywnie dokumentuje środowiska artystyczne i intelektualne skupione wokół warszawskiej galerii Foksal. Pobyt w Niemczech przypada na lata 70., tam kontynuuje swoje fotograficzne pasje, ale już jako fotograf niezależny, zamieszcza swoje zdjęcia w renomowanych tygodnikach takich jak „Stern" czy „Der Spiegel". Fotografuje również awangardową scenę festiwali teatralnych m.in. we Francji, Holandii, Niemczech i Włoszech. Jednocześnie realizuje autorskie cykle, jak słynny już fotoreportaż z hamburskiego targowiska „Fishmarkt". Interesuje go moda, którą fotografuje w sposób prekursorski w latach 60. w Polsce i później na Zachodzie. Uczestniczy w paryskich pokazach mody, gdzie powstaje cała seria zdjęć z cyklu pret-à-porter ukazująca nieznane kulisy pracy ówczesnych kreatorów mody. Po powrocie do Polski w latach 80. tworzy indywidualne cykle zdjęć m.in. serię aktów „Beatrycze”. Jest pomysłodawcą i kuratorem wystawy „Przemoc, seks, nostalgia”. Stale koresponduje z Niemieckim pismem o sztuce „Art”. W latach 90. współpracuje z tygodnikami „Wprost” i „Magazynem Gazety Wyborczej”. Jest wieloletnim członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików, jurorem wielu konkursów fotograficznych, wykładowcą w Warszawskiej Szkole Fotografii i na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. W 2009 roku odbywa się jego największa jak do tej pory wystawa pt. „Wszystko jest fotografią” w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. W 2009 roku zostaje uhonorowany medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Fotografie Tadeusza Rolke pokazywano na licznych wystawach w kraju i za granicą oraz publikowano w poświęconych artyście albumach. W ostatnich latach ukazały się: „Tadeusz Rolke. Fotografie 1944-2005" (2006), „Kobieta to..." (2008) oraz „Tu byliśmy. Ostatnie ślady zaginionej kultury" (2008).

Partnerzy:

logo Le Guern

Logo Fototapeta

Logo Agencja gazeta

Logo Gazeta Wyborcza

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Plakat

    Plakat

  • Powiększ zdjęcie Wernisaż

    Wernisaż

  • Powiększ zdjęcie Wernisaż

    Wernisaż

  • Powiększ zdjęcie Wernisaż

    Wernisaż

  • Powiększ zdjęcie Wernisaż

    Wernisaż

  • Powiększ zdjęcie Wernisaż

    Wernisaż

  • Powiększ zdjęcie Wernisaż

    Wernisaż

  • Powiększ zdjęcie Wernisaż

    Wernisaż

  • Powiększ zdjęcie Wernisaż

    Wernisaż

  • Powiększ zdjęcie Wernisaż

    Wernisaż

  • Powiększ zdjęcie Wernisaż

    Wernisaż

  • Powiększ zdjęcie Wernisaż

    Wernisaż