Główna treść strony.

Europejska Noc Muzeów

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

/podróże małe i duże
14.05.2016 (sobota), w godz. 13.00-00.00
wstęp wolny

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów Centrum im. Ludwika Zamenhofa zmienia się w bezpłatne, kulturalne biuro podróży. Do wyboru macie kilka różnych destynacji. Zapraszamy na podróże bliskie: po Białymstoku w ramach Gry Miejskiej – Poznaj Białystok 2016 „Rozbieramy architekturę” i po Podlasiu, na wystawie „Wsłuchiwać się” Olesi Sekeresh. Zabierzemy Was w odległe zakątki świata – na Bałkany udamy się za sprawą fotografii autorstwa Gosi Żuk, a do Chin – pod przewodnictwem Krzysztofa Szubzdy oraz zespołu TENOITAO. Przygotowaliśmy też podróże w czasie. Do XIX-wiecznego Białegostoku przeniesiemy się na wystawie stałej w CLZ. W podróż przez kolejne dekady XX wieku zabierze nas wehikuł czasu zwany Mediateką CLZ. A w świat dzieciństwa udamy się dzięki Sali Gier i Zabaw. W kolejnej, tym razem międzynarodowej wędrówce, z Przemkiem Wierzbowskim jako przewodnikiem, macie okazje poznać podstawy języka esperanto w 15 minut.

PROGRAM:

13.00-00.00
PODRÓŻE W CZASIE

  • wystawy stałe CLZ: Białystok młodego Zamenhofa (zwiedzanie z przewodnikiem:18.00, 19.00, 20.00, 21.00, 22.00), Nie od razu pomnik zbudowano, Bojary 2
  • Mediateka CLZ – multimedialne archiwum historii mówionej miasta i regionu
  • Sala Gier i Zabaw
  • Olesia Sekeresh „Wsłuchiwać się”  – wystawa czasowa, zwiedzanie z przewodnikiem: 18.20, 19.20, 20.20, 21.20
  • Gosia Żuk „Welcome Sarajewo” – wystawa czasowa, zwiedzanie z przewodnikiem: 18.35, 19.35, 20.35, 21.35; UWAGA! o godz. 19.35 i 20.35 przewodnikiem po wystawie będzie Autorka zdjęć!

14.00-17.00
PODRÓŻ PRZEZ MIASTO

Rozbieramy architekturę. Gra Miejska – Poznaj Białystok 2016
/rejestracja uczestników – od godz. 13.30, ogłoszenie wyników – godz. 19.00

18.00, 19.00, 20.00, 22.00, 23.00
PODRÓŻ MIĘDZYNARODOWA

Kurs języka esperanto w kwadrans – prowadzi Przemek Wierzbowski
/liczba miejsc ograniczona, obowiązuje zasada: kto pierwszy ten wchodzi

18.30, 20.00
PODRÓŻ MIĘDZYKONTYTENTALNA

Warsztaty kaligrafii znaków języka chińskiego przy użyciu wielkich pędzli i… wody – prowadzi Krzysztof Szubzda oraz zespół muzyczny TENOITAO. Podstawy języka chińskiego poznacie w trzy kwadranse!
/liczba miejsc ograniczona, obowiązuje zasada: kto pierwszy ten wchodzi 


DODATKOWE INFORMACJE:

Białystok młodego Zamenhofa – multimedialna ekspozycja opowiadająca o mieście, w którym urodził się i spędził swoje dzieciństwo twórca języka esperanto – Ludwik Zamenhof.

Nie od razu pomnik zbudowano – wystawa prezentuje historię planów i realizacji budowy pomnika Ludwika Zamenhofa oraz tablic pamiątkowych na tle białostockiego ruchu esperanto.

Bojary 2 – na wystawie prezentowane są wielkoformatowe, archiwalne fotografie Bojar, jednej z najstarszych i do niedawna najbardziej urokliwych dzielnic Białegostoku. 

Mediateka CLZ – multimedialne archiwum historii mówionej miasta i regionu. Zbiór opowieści „świadków historii”, dotyczący najważniejszych wydarzeń XX wieku, oglądanych z perspektywy indywidualnych losów. Materiały gromadzone są w różnych ścieżkach tematycznych związanych z historią miasta i regionu, najważniejsze z nich to: najstarsi białostoczanie; tradycje ślubne w różnych wyznaniach; Bojary; ruch esperanto w Białymstoku; Aeroklub Białostocki; Lowlanders; Uchwyty.

Sala Gier i Zabaw – przestrzeń kreatywnej, twórczej zabawy, dla dzieci i dorosłych. Kolekcja wyjątkowych gier i zabawek służy temu, by ćwiczyć logiczne myślenie, rozwijało zdolności manualne, refleks i pamięć.

Olesia Sekeresh „Wsłuchiwać się” – wystawa ukraińskiej artystki Olesi Sekeresh. Ekspozycję tworzy seria niezwykłych instalacji – papierowych domków – wycinanek, inspirowanych kulturą i opowieściami Podlasia. Jedna z nich, wykonana w trakcie pobytu twórczego Artystki w Białymstoku, upamiętnia bojarskie drewniane domki.

Gosia Żuk „Welcome Sarajewo” – prezentacja prac powstałych w trakcie pobytu Artystki na letnim obozie w Sarajewie. Prezentowana w CLZ wystawa przedstawia chwile najbliższe fotografce – zapatrzenie na wzgórza, liczenie dziur po kulach z wojny, która choć skończyła się 20 lat temu, wciąż naznacza miasto, zadymione papierosami Kino Bośnia, mocno zniszczoną w trakcie oblężenia dzielnicę Alipašino polje... 

Rozbieramy architekturę. Gra Miejska – Poznaj Białystok 2016  – tematem przewodnim tegorocznej Gry Miejskiej są białostockie perły architektoniczne.

Kurs języka esperanto w kwadrans – wypełniona zabawą nauka podstawowych zasad i słów w języku esperanto. Prowadzący zajęcia, Przemek Wierzbowski, jest prezesem Białostockiego Towarzystwa Esperantystów, tłumaczem, popularyzatorem esperanta. 

Warsztaty kaligrafii znaków języka chińskiego – pełne spokoju i kontemplacji spotkanie z efemeryczną sztuką – kaligrafią chińskich znaków przy użyciu wielkiego pędzla i… wody. Zajęcia są okazją, by spotkać się z tajnikami jednego z najstarszych pism świata i przekonać się, że wcale nie jest ono tak bardzo skomplikowane. Prowadzący: Krzysztof Szubzda. Białostocki satyryk pokaże tym razem swoje mało znane oblicze – pasjonata kultury Krainy Smoków. Dodatkową atrakcją będzie oprawa muzyczna, przygotowana przez formację TENOITAO (w składzie Karol Sypytkowski - kontrabas, Kasia Garłukiewicz – śpiew).