Główna treść strony.

Doctor/Doktoro ESPERANTO

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

/156. urodziny Patrona CLZ - promocja komiksu o Ludwiku Zamenhofie w wersji angielsko-esperanckiej
15.12.2015 (wtorek), godz. 18.00
Goście: Daniel Baum, Paulina Królikowska, Przemysław Wierzbowski
Prowadzący: Andrzej Kłopotowski

wstęp wolny

W programie:

 • prezentacja wydawnictwa
 • koncert „Tradycyjna pieśń Podlasia jako muzyczny testament wielu kultur” w wykonaniu StringArte Quartet w aranżacjach Magdaleny Szczebiot, stypendystki Prezydenta Miasta Białegostoku
 • słodki poczęstunek urodzinowy
 • oferta specjalna: w czasie spotkania komiks będzie sprzedawany w cenie promocyjnej 5 zł!

15 grudnia 2014 roku oddaliśmy w ręce Czytelników wydawnictwo „Doktor Esperanto. Komiks o Ludwiku Zamenhofie”. Scenariusz napisał Wojciech Łowicki, autorem rysunków był Daniel Baum. Obaj są twórcami doskonale rozpoznawalnymi i uznanymi na polskim rynku komiksowym. Zainteresowanie i opinie Czytelników, w tym osób przybywających do Białegostoku spoza Polski, przekonały nas, że warto wydać rysunkową opowieść o życiu Patrona CLZ również w wersji angielskiej i esperanto.

Zadanie nie było łatwe. Chcąc zachować szatę graficzną, musieliśmy przeredagować teksty w taki sposób, by odbyło się to bez szkody dla ich treści i wymowy. O trudnościach związanych z przekładem opowiedzą m.in. tłumacze na język angielski i esperanto - Paulina Królikowska oraz Przemysław Wierzbowski. 

Zachęcamy do lektury, mając nadzieję, że da ona Czytelnikom wiele satysfakcji i przybliży zarówno trudne, jak i radosne momenty z niezwykle interesującej biografii Ludwika Zamenhofa. Być może stanie się też zachętą do nauki Esperanta – języka uniwersalnego, narzędzia jednoczenia ludzi i krzewienia braterstwa między narodami, którego współcześnie tak bardzo nam wszystkim potrzeba.

Podczas koncertu StringArte Quartet towarzyszącego obchodom 156. rocznicy urodzin Ludwika Zamenhofa zabrzmią melodie wybrane spośród wielokulturowego zbioru ludowych pieśni regionu w autorskich aranżacjach Magdaleny Szczebiot. W repertuarze pojawią się utwory o tematyce lirycznej, religijnej, a także pieśni obrzędowe, w których słychać echo przenikających się kultur mniejszości narodowych obszaru Podlasia.

Kwartet wystąpi w składzie:
Maria Nowak i Agnieszka Wenda – skrzypce 
Magdalena Szczebiot – altówka 
Katarzyna Winkiewicz – wiolonczela

Strona kwartetu: stringartekwartet.pl

Daniel Baumurodzony w Łodzi w 1982 r. Ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. T. Makowskiego w Łodzi, a po kolejnych pięciu latach uzyskał tytuł magistra na Wydziale Grafiki i Malarstwa łódzkiej ASP w pracowni profesora Mariana Kępińskiego. Wielokrotnie nagradzany twórca komiksu historycznego. Wraz z prof. Gabrielem Kołatem i rysownikami Wojtkiem Prokopem i Danielem Gembusem tworzy grupę COMIX’sage, z którą wydał albumy COMIX’sage (wyd. Afres 2009) oraz T-Raperzy znad Wisły: Misja Mars (wyd. Afres 2009). Oprócz tego jest autorem m.in. okładki do płyty T-Raperów znad Wisły "Ekshumacja 2" (wyd. AGORA SA 2009), okładek płyt zespołu Samokhin Band „Samokhin Band” (wyd. EMI Music Poland 2008) i „Perestroika” (wyd. Radio Łódź 2013), ilustracji do różnych kampanii społecznych. Wraz z Pauliną Królikowską, scenarzystką wyróżnionego przez MPW komiksu „Stąd do Wolności”, który jest zarazem pierwszym na skalę międzynarodową komiksem z alfabetem Braille’a, integrującym czytelników widzących i niewidomych, pracuje nad rozpowszechnieniem tego pomysłu. Pracował również jako asystent w pierwszej w Polsce Pracowni Rysunku, Ilustracji i Komiksu prowadzonej przez prof. Gabriela Kołata. Prowadzi także prelekcje i warsztaty rysunkowo-malarskie oraz komiksowe w ramach różnych wydarzeń. Na co dzień pracuje w branży reklamowej jako rysownik, grafik i storyboardzista oraz prowadzi pracownię aerografu airbrushing.pl. 

Strona Daniela Bauma: http://www.danielbaum.pl/

Wojciech Łowicki - urodzony w Lipnie w 1972 r. Urodzony w 1972 roku. Absolwent Muzealnictwa na UMK w Toruniu. Znawca, marszand i popularyzator komiksu. Kurator sztuki. W roku 1997 zorganizował (wraz z dr. Marcinem Jaworskim) pionierską - pierwszą w kraju - wystawę dotyczącą historii komiksu polskiego ("Komiks polski 1957 - 1991"). W latach 90. XX w. redaktor naczelny pisma satyryczno-komiksowego "Qriozum". Twórca działu Komiksu Polskiego w Muzeum Okręgowym w Toruniu. Główny kurator wystaw Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi (największej tego typu inicjatywy w Europie Wschodniej). Autor cyklu wystaw "Cztery pory roku z satyrą i komiksem" (m.in.: „Tytus - najsłynniejszy harcerz Rzeczypospolitej, czyli historia Tytusa, Romka i A'Tomka", "Propaganda PRL w komiksie"). Członek Gildii Komiksu. Autor popularnych esejów pod wspólnym tytułem "Historie z dymkiem" (plus wersja francuska). Pisze o komiksie dla Sadurski.com i Gildia.pl. W 2012 roku mianowany ministrem komiksu w rządzie Partii Dobrego Humoru, prowadzonej przez satyryka Szczepana Sadurskiego. Blisko 20 lat współpracował z Tomaszem Marciniakiem, kultową postacią współczesnego komiksu polskiego (1966-2015). Współpracuje obecnie z wieloma muzeami i galeriami w kraju (m.in. Muzeum Narodowe w Szczecinie, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi, IPN 'Przystanek Historia' w Warszawie, Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie). Honorowy członek Asocjacji Komiksu w Toruniu. Działacz na rzecz założenia pierwszego w kraju muzeum komiksu polskiego (ma powstać w Toruniu i być przez niego prowadzone). Pomysłodawca i współorganizator oraz dyrektor toruńskiego Festiwalu Komiksu i Kultury Popularnej DwuTakt. Autor spisu zaginionych prac komiksowych, szczególnie z okresu PRL-u (tzw. "lista Łowickiego"). Prekursor polskiego rynku oryginalnych plansz komiksowych. Konsultant ds. komiksu (m.in. współpraca z domami aukcyjnymi, np. Desa Unicum, Sopocki Dom Aukcyjny). Wyróżniony Złotym Pucharem im. Janusza Christy za szczególne zasługi dla popularyzacji komiksu w Polsce (festiwal DwuTakt 2015 r.). Za działalność wystawienniczą uhonorowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego odznaczeniem „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2012 r.). Autor popularyzującej komiks w Polsce strony internetowej komiksisatyra.pl.

Strona Wojciecha Łowickiego: http://www.komiksisatyra.pl www.facebook.com/wojciech.lowicki

Koncert zrealizowany w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Białegostoku.

Galeria

 • Powiększ zdjęcie Plakat

  Plakat

 • Powiększ zdjęcie Nowy komiks CLZ i urodzinowe ciacho, Fot. M. Bieciuk

  Nowy komiks CLZ i urodzinowe ciacho, Fot. M. Bieciuk