Główna treść strony.

“Fotografowie białostoccy. Przed i za obiektywem 1915-1939” do pobrania

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Polecamy drugi tom publikacji poświęconej przedwojennym białostockim fotografom.

Ponad 200 fotografii dawnego Białegostoku i jego mieszkańców oraz teksty znakomitych autorów i znawców historii regionalnej (Małgorzaty Dolistowskiej, Marka Gajewskiego, Jerzego Górko, Jolanty Szczygieł-Rogowskiej i Wiesława Wróbla) można będzie zobaczyć i przeczytać w albumie „Fotografowie białostoccy. Przed i za obiektywem 1915-1939”. Album wprowadzi Czytelników w pasjonujące życie miasta i jego społeczności, od chwili odzyskania niepodległości aż po jej utratę.

Archiwalne zdjęcia stały się pretekstem do wglądu w różne przejawy życia społeczno-obyczajowego białostoczan oraz do ukazania oblicza miasta i społeczeństwa tamtych lat. Do współpracy przy wydawnictwie zaprosiliśmy autorów, którzy wraz z ówczesnymi fotografami stali się naszymi przewodnikami po mieście.

Zamieszczone w książce fotografie pochodzą ze zbiorów prywatnych (blisko połowa należy do Mieczysława Marczaka), instytucji kultury, archiwów, stowarzyszeń oraz zasobów własnych wydawcy, gromadzonych w ramach Mediateki CLZ – archiwum historii mówionej miasta i regionu. Publikacja jest skierowana do wszystkich miłośników przeszłości, pragnących zdobyć lub poszerzyć wiedzę o swoim mieście.

Przywołane i ze znawstwem tematu opisane aspekty życia ówczesnych mieszkańców, czyli to, czym żyli na co dzień i od święta (typowe rozrywki, sport), ich codzienne otoczenie (topografia miasta i jego dynamiczna rozbudowa), a także stacjonujące w mieście wojsko i inne służby mundurowe, mogą zainteresować nawet tych, którzy do tej pory lokalną historią się nie interesowali. Zawarta w książce bogata warstwa ikonograficzna oraz obszerna i pionierska praca na temat białostockich fotografów i zakładów fotograficznych pomiędzy 1915 a 1939 rokiem może zmotywować wielu Czytelników do przeszukania domowych archiwów w celu znalezienia rodzinnych pamiątek i należytego zadbania o nie, a w efekcie – nawiązania łączności z przeszłością.

Zapraszamy zatem do wędrówki po dawnym Białymstoku i przyjrzeniu się jego ówczesnym mieszkańcom. Ufamy, że prezentowany materiał choć na chwilę ożywi miniony świat i pozwoli dostrzec, jak od początku minionego wieku zmieniło się nasze miasto, a wraz z nim jego mieszkańcy. Wydawnictwo jest kontynuacją wydanej w 2016 roku publikacji „Fotografowie białostoccy 1861–1915”.

Partner: Muzeum Wojska w Białymstoku
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury