Wystawa prezentuje historię walki o prawa wyborcze dla kobiet.
Przedstawia najważniejsze działaczki i organizacje na rzecz praw wyborczych kobiet, opowiada o okolicznościach, które doprowadziły do uzyskania przez Polki praw wyborczych w pierwszych tygodniach niepodległości. Dowiadujemy się, że kobiety uzyskały prawa wyborcze w Polsce wcześniej niż obywatelki Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych. Rzadko kiedy jednak spotykamy się z informacją, że na ziemiach polskich istniał odpowiednik brytyjskiego i amerykańskiego ruchu sufrażystek – ruch emancypantek, które o prawa wyborcze dla kobiet upominały się kilkadziesiąt lat. Aż do wybuchu I wojny światowej nie był to popularny postulat, jednak praca kobiet na rzecz niepodległości Polski przekonała polityków i opinię publiczną.
Wystawa została przygotowana przez: koordynatorkę Magdalenę Urbańską, autorkę tekstów Ewę Furgał, identyfikacje wizualną stworzyła Magdalena Płońska.
Ekspozycja przygotowana jest na 22 planszach PCV o wymiarach 140x120cm opisujących ekspozycję. Wystawa przeznaczona jest wyłącznie do ekspozycji wewnętrznej, ma gotowy wolnostojący drewniany system wystawienniczy (22 drewniane ramy, każda o wymiarach 190x140cm), który można składać w różne konfiguracje i dopasować do wnętrza sali wystawowej. Wystawę można również eksponować bezpośrednio na ścianach, każda z plansz ma przytwierdzone na stałe zawieszki, do których trzeba zakupić oddzielnie haczyki.
Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa wypożycza wystawę nieodpłatnie.
Do obowiązków Wypożyczającego należy:
- transport wystawy w obie strony;
- pokrycie kosztów podróży i jednego noclegu przedstawiciela Białostockiego Ośrodka Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa, który będzie na otwarciu wystawy.
W celu wypożyczenia wystawy oraz uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt:
Magdalena Urbańska
tel. 85 67 67 366
urbanska@centrumzamenhofa.pl