Wystawa jest efektem międzynarodowego projektu „Portret potrójny – Triple Portrait”, który odbył się w lipcu 2015 r. Grupa artystów z Polski, Białorusi i Ukrainy wędrowała przez 10 dni po Podlasiu, zatrzymując się w kolejnych miejscach na rozmowę i zdjęcia. Powstało kilkadziesiąt unikatowych obrazów, wykonanych techniką mokrego kolodionu, technice sprzed 150 lat. Tak stworzone fotografie przestają być tym, za co zwykliśmy dziś je uważać – wiernym, niemal perfekcyjnym odbiciem rzeczywistości. Stają się narzędziem artystycznego przetworzenia, które odbierając „realność” fotografowanym obrazom oddaje w zamian magię, oniryczną nie-rzeczywistość.
„Portret potrójny” to nie tylko artystyczna eskapada. To przede wszystkim okazja, by przyjrzeć się Podlasiu i tutejszym mieszkańcom. Włączenie w ten proces artystów z różnych krajów zwielokrotnia perspektywę, pozwala przedyskutować lokalne zjawiska, odbić jedno miejsce w trzech różnych narodowo i kulturowo wrażliwościach. Na to wszystko nakładają się indywidualne intencje uczestników projektu: poszukiwanie prawdy o rodzinie wyrwanej z Kresów przed 70. laty; pytanie o tożsamość kulturową i narodowościową; potrzeba doświadczenia autentyczności i prawdy, o które czasami trudno w „wielkim świecie”.
Projekt „Portret potrójny” został zrealizowany przez Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku (miejska instytucja kultury) w ramach Festiwalu Wschód Kultury – Inny Wymiar 2015.
Na wystawie prezentowane są prace następujących artystów:
Michał Zieliński / Polska
Natalka Dovha / Ukraina
Yury Matsiyun / Białoruś
Aleksander Raczyński / Polska
Dominik Wojciechowski / Polska
Paula Wojnik / Polska
Mirosław Miniszewski / Polska
Uzupełnieniem ekspozycji jest film dokumentalny Bartosza Tryzny oraz teksty Mirosława Miniszewskiego.
Wystawa użyczana jest bezpłatnie. Wypożyczający zobowiązany jest pokryć koszt transportu i montażu ekspozycji oraz koszty podróży i noclegu przedstawiciela Białostockiego Ośrodka Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa, który będzie na otwarciu wystawy. Szczegółowe informacje przedstawione są w załączniku na dole strony.
W celu wypożyczenia wystawy oraz uzyskania dodatkowych informacji prosimy o kontakt:
Magdalena Urbańska
tel. 85 67 67 366
email: urbanska@centrumzamenhofa.pl