Białostocki Ośrodek Kultury

Kaciaryna Vadanosava: STRÓJ

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

wernisaż:
30 października 2024, godz. 18:00

Podczas wernisażu odbędzie się oprowadzanie autorskie oraz koncert Kaciaryny Vadanosavej z pokazem piaskografii w wykonaniu Alexandry Konofalskiej.

wystawa czynna do 28 listopada 2024 codziennie oprócz poniedziałków w godz. 10:00-17:00

Każdy strój to nie tylko rekonstrukcja określonego czasu i regionu. To cała historia, czasem prawdziwa, a czasem wymyślona.

Kaciaryna Vadanosava: “Opisując każdy strój próbowałam wyobrazić sobie kobietę, dziewczynę, chłopca czy mężczyznę, którzy mogliby go nosić. Niekiedy te historie wychodziły naiwne, niekiedy – trochę smutne, a czasami w ogóle nic nie trzeba było sobie wyobrażać – wystarczyło wziąć historię z mojego życia, moich bliskich i przodków.”

Na wystawie przedstawione zostały rekonstrukcje strojów od XI wieku do początku XX wieku. Obejrzymy zarówno ubranie księżnej z Połocka XI wieku, jak i młodej królowej Bony, szlachcianki czasów powstania 1863-1864 oraz białoruskich chłopek i chłopów. Wśród części garderoby zobaczymy haftowane złotem jedwabne wstążki, gorsety i krynoliny, dzianinowe koronki, haftowane koszule i inne szykowne elementy. Wszystko zostało zrobione ręcznie.

Tworzenie takich strojów zajmuje miesiące, a nawet lata pracy. Stroje z wystawy to nie tylko dzieła sztuki, lecz także wyniki badań naukowych. Wykonywane są przy użyciu autentycznych technik tekstylnych, takich jak haft, szycie, krojenie, dzianie i tkanie. Każdy element ubioru i akcesorium ma swój odpowiednik w źródłach historycznych. Na wystawie prezentowanych jest 14 strojów: strój zamożnej Krywiczanki z Połocka (koniec XI wieku), strój mieszczanki z przełomu XIII i XIV wieku, strój średniozamożnej szlachcianki z końca XIV — początku XV wieku, strój szlachcianki z przełomu XV i XVI wieku,  strój szlachcianki z czasów Powstania Styczniowego (1863-1864), strój kalinkowicki, strój mścisławski, strój grodzieński, strój mołodecki i fragment autentycznej koszuli, strój z kobryńską świtą-łatuchą, strój męski ze świtą, strój weselny – kompilacja, współczesna dizajnerska sukienka inspirowana strojem tradycyjnym, nowoczesna dizajnerska suknia sceniczna, wykończona technikami tradycyjnymi.

Uczestnicy koncertu:
▪︎ Kaciaryna Vadanosava – wokal, instrumenty dęte
▪︎ Stefania Vadanosava – wokal, skrzypce
▪︎ Ihar Pałynski – gitara
▪︎ Alexandra Konofalskaya – piaskografia

Podczas krótkiego recitalu usłyszymy kilka autorskich piosenek Kaciaryny. Na ekranie pojawi się animacja piaskiem, odwzorowującą nastrój i fabułę piosenek.

Kaciaryna Vadanosava – mistrzyni kroju historycznych i tradycyjnych strojów białoruskich oraz technik tekstylnych, założycielka Szkoły Stroju Tradycyjnego w Białymstoku, historyczka i religioznawczyni, prezenterka telewizyjna, dziennikarka, śpiewaczka i działaczka społeczna.

Alexandra Konofalskaya wykonuje swoje prace techniką SandArt i jest jedną z dziesięciu najlepszych na świecie tworzących w technice malowania piaskiem.

 

Osoby zainteresowane zakupem katalogu wystawy prosimy o kontakt poprzez e-mail: projekty@ckb.bialystok.pl

 

Wydarzenie organizowane we współpracy z Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku

Centrum Kultury Białoruskiej w Białymstoku to nowo powstała instytucja kultury województwa podlaskiego, której misją jest przede wszystkim upowszechnianie i popularyzowanie historii oraz kultury białoruskiej. Ponad trzydzieści lat ożywionej aktywności białoruskiej mniejszości narodowej na terenie Podlasia przyczyniło się do tego, że od 2024 roku działalność artystyczną, animacyjną, edukacyjną, ale także wydawniczą społeczności białoruskiej wspiera Centrum Kultury Białoruskiej. CKB dotychczas zrealizowało m. in. wystawę Kaciaryny Vadanosavej we współpracy z Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu, wydarzenie z okazji 100-lecia urodzin pisarza Vasila Bykava, cykl wykładów o roli kobiet w historii Białorusi autorstwa pisarza Uładzimira Arłova, wydało zbiór opowiadań w tłumaczeniu na język polski Michała Androsiuka pt. „Żubr i inne opowiadania”, było współorganizatorem Podlasie Slow Fest 2024.