1 września 2023 r., godz. 18:00
wstęp wolny
podczas spotkania będzie można kupić książkę w promocyjnej cenie 50 zł
W spotkaniu weźmie udział Lucyna Matuszkiewicz (córka autora), Natalia Filinowicz (redaktorka wydawnictwa), Krzysztof Wróbel (autor oprawy graficznej) i Mariusz Sokołowski (autor komentarza).
Dyskusję poprowadzi Katarzyna Niziołek.
Białostoczanin Waldemar Baks w momencie wybuchu wojny zbliżał się do swoich czternastych urodzin. Czas wojny i okupacji zbiegł się więc z jego okresem dorastania i zmianą świadomości z chłopięcej na męską. Autor, jak większość jego rówieśników, stara się aktywnie korzystać z życia, rozwijać relacje towarzyskie, budować swoją niezależność. I na tych właśnie aspektach najbardziej się skupia. Wojna jednak zawsze pozostaje w tle. Pojawia się niechciana, w różnych momentach, mniej lub bardziej widoczna. Wydaje się, że to jest właśnie w tych dziennikach najbardziej zaskakujące – są one zapisem pozornie zwyczajnej codzienności, nad którą wisi jednak ciągłe widmo okupacji.
Dzienniki są też ciekawą dokumentacją funkcjonowania miasta w tamtym okresie. Trudności z dostępem do dóbr, poruszaniem się po mieście, napięcia i konflikty przeplatają się ze spotkaniami towarzyskimi, wyjściami do kina czy na plażę. Relacja Waldemara Baksa jest tym bardziej ważna, że została napisana na gorąco, opisuje rzeczywistość, jaką autor czuł i widział w momencie, kiedy się działa.
Wydana przez Białostocki Ośrodek Kultury publikacja została uzupełniona o komentarz Mariusza Sokołowskiego, który w swoim artykule analizuje zmiany, jakie zachodzą w Waldemarze, tłumaczy pewne jego decyzje i zachowania. Rozdział ten pomoże lepiej zrozumieć zarówno młodego Waldemara, jak też obecną młodzież doświadczoną dorastaniem w pandemii, czy też dotkniętą wojną lub represjami reżimów totalitarnych. Pozwoli to spojrzeć na te wspomnienia nie tylko przez pryzmat wojennej historii, ale też jak na uniwersalną dokumentację dorastania młodego człowieka.
Podczas spotkania zostanie zaprezentowana część fotografii i dokumentów z archiwum rodzinnego autora z okresu międzywojennego i II wojny światowej.