Główna treść strony.

Dwa wydawnictwa pod patronatem BOK/CLZ

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

W listopadzie wychodzą dwie publikacje, którym patronuje Centrum im. Ludwika Zamenhofa. Są to: "Doktor Esperanto i język nadziei" oraz nowy numer kwartalnika "Karta".

 

"Doktor Esperanto i język nadziei" to jedyna książka dla dzieci o powstaniu języka esperanto, która również dorosłym przybliża niezwykłe dzieło Ludwika Zamenhofa.

Mara Rockliff wykorzystuje swój wyjątkowy talent do odkrywania zapomnianych historii, aby opowiedzieć o młodym człowieku, który dostrzegł szansę, podczas gdy inni widzieli tylko bariery. Zilustrowana przez Zosię Dzierżawską, książka zachwyca zarówno obrazem, jak i słowem, ożywiając historię esperanto.

Ludwik Zamenhof dorastał w otoczeniu jidysz, rosyjskiego, polskiego i niemieckiego. W wieloetnicznym Białymstoku trudno było ludziom się porozumieć. Zrodził się więc w nim pomysł na stworzenie nowego języka, który byłby łatwy w nauce i łączyłby ludzi na całym świecie. Zamenhof napisał książkę w swoim języku i podpisał ją: Doktoro Esperanto – „ten, który ma nadzieję”.

Książka ma premierę 6 listopada 2020 r. Można ją kupić w sklepie internetowym wydawnictwa Mamania. Mamy nadzieję, że wkrótce będzie również dostępna w kasie BOK/CLZ.

 

Autor: Mara Rockliff
Ilustracje: Zosia Dzierżawska
Tytuł: Doktor Esperanto i język nadziei
Tytuł oryginalny: Doctor Esperanto and the Language of Hope
Tłumacz: Zofia Raczek
ISBN: 978-83-66577-56-5
Liczba stron: 40
Oprawa: oprawa twarda
Premiera: 6 listopada 2020
Wydawnictwo: Mamania

 

Tematem „Karty” 105/2020 jest niezwykłe osiągnięcie Ludwika Zamenhofa: język esperanto – opowieść o narodzinach i rozwoju najpopularniejszego sztucznego języka, o motywacji jego twórcy – Ludwika Zamenhofa i o roli, jaką esperanto odgrywało w różnych okresach – aż do dziś. Teksty polskich i zagranicznych entuzjastów i krytyków języka uniwersalnego, w tym wypowiedzi Juliana Tuwima i Leszka Kołakowskiego.

W numerze także:

Stanisław Mackiewicz, „Dorastanie do Cata” – młodzieńczy dziennik pisarza 1913–19, w którym komentuje rzeczywistość polityczną i społeczną. Kieruje również ostrze pióra na samego siebie i swoje uczucia.

Marcin Poletyło, „Wrzenie wsi” – najpotężniejszy protest w II RP – wielki strajk chłopski przeciw dyktatorskiej polityce sanacji – opisany głosami zrewoltowanych chłopów.

Katarzyna Suchecka, „Hrubieszów 1939–44” – pierwsza odsłona „Małych Ojczyzn” – nowego cyklu „Karty”; obraz życia wieloetnicznego miasta w zapisach z kronik szkolnych dopełnionych głosami hrubieszowskich uczniów.

Maria Wierzchowska, „Rodzina wrogów” – deportacja polskiej rodziny ziemiańskiej w głąb ZSRS z perspektywy szesnastoletniej dziewczyny (fragment książki „Przerwane biografie” wydanej nakładem Ośrodka KARTA).

Mariola Korycka, „Sąsiedzi z Terki” – powojenna zbrodnia w ukraińsko-polskiej wsi w 1946 roku przedstawiona głosami mieszkańców i żołnierzy.

Szymon Majcherowicz, „Wjazd do Sarajewa” – pierwszy polski konwój z pomocą humanitarną do oblężonego miasta – początek Polskiej Akcji Humanitarnej – we wspomnieniach Janiny Ochojskiej i tekstach reporterów biorących udział w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Tomasz Sulima, „Podniesienie głów” – notowane na gorąco zapiski polskiego Białorusina z sierpnia i września 2020, pokazujące protesty wolnościowe w Białorusi.

Wydawnictwo ma premierę 13 listopada 2020 r. Można je kupić w sklepie internetowym Fundacji Ośrodka KARTA. Wkrótce będzie również dostępne w kasie BOK/CLZ.