Główna treść strony.

Dostępne CLZ

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Strona internetowa www.centrumzamenhofa.pl od 3 czerwca działa w nowej odsłonie – prostszej i bardziej dostępnej, uwzględniającej potrzeby osób z niepełnosprawnościami. CLZ jest pierwszą instytucją kultury w mieście, która dostosowała swoją witrynę do potrzeb osób z dysfunkcjami, tak, by spełniała normy określone w dokumencie WCAG 2.0*. To wymóg przepisów, ale też kontynuacja dotychczasowych działań dostępnościowych instytucji.

Co to oznacza w praktyce? Po pierwsze odpowiednia kolorystka: wysoki kontrast, odpowiednie zestawienia barw. Po drugie, możliwość powiększania tekstu bez utraty jakości wizualnej oraz opcja wyświetlania w wysokim kontraście. Ważna jest też funkcjonalność – łatwość nawigacji, czytelność, a także możliwość poruszania się po całej stronie bez użycia myszki. Po trzecie, to również dostosowanie treści i formatów publikowanych artykułów tak, by łatwiej obsługiwały je czytniki stosowane przez osoby niedowidzące i niewidzące. Z czasem będziemy rozwijać serwis pod tym kątem, m.in. publikując filmy czy zdjęcia z audiodeskrypcją.

To oczywiście tylko punkt wyjścia. By strona faktycznie mogła spełniać oczekiwania użytkowników, powinna nieustannie się rozwijać. Dlatego będziemy wdzięczni za wszystkie uwagi, sugestie i opinie: centrum@centrumzamenhofa.pl.

*WCAG 2.0 (Web Content Accessibility Guidelines ) to dokument opracowany przez Konsorcjum W3C (The World Wide Web Consortium), zrzeszające największe firmy i organizacje świata. Za ich sprawą powstała tzw. Inicjatywa WAI (Web Accessibility Initiative), określająca standard tworzenia stron www dostępnych dla jak największej liczby użytkowników. Obowiązujący obecnie dokument dotyczy dostępności treści stron internetowych i jest rodzajem zbioru zasad, jakimi powinni kierować się twórcy strony www, aby była ona maksymalnie dostępna dla wszystkich użytkowników, z niepełnosprawnościami i bez. Link do WCAG 2.0

*Standard WCAG 2.0 stanowi punkt odniesienia również dla krajowego prawodawstwa. Rozporządzenia Prezesa Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. (w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności, minimalnych wymagań dla rejestrów publicznych i wymiany informacji w postaci elektronicznej oraz minimalnych wymagań dla systemów teleinformatycznych) nakłada bowiem na instytucje publiczne obowiązek dostosowania stron internetowych do norm określonych w tym dokumencie. Link do ustawy