Główna treść strony.

157. Urodziny Ludwika Zamenhofa

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Ludwik animowany
/premiera filmu
pokaz: 15.12.2016 (czwartek), godz. 18.00

gość: Elwira Małyszko oraz twórcy animacji
prowadzący: Mirosław Miniszewski
akcja fotograficzna: Adam Obuchowicz
na wszystkich gości czeka słodka niespodzianka
wstęp wolny 

Tradycyjnie 15 grudnia zapraszamy na wspólne świętowanie urodzin twórcy języka uniwersalnego i patrona naszej instytucji - Ludwika Zamenhofa. Przygotowaliśmy niespodziankę: premierowy pokaz I części filmu animowanego o Ludwiku Zamenhofie. Autorami animacji są dzieci i młodzież z Białegostoku, uczestnicy warsztatów z serii „Ludwik animowany”.  

W roli tytułowej profesjonalna lalka zaprojektowana przez Agnieszkę Wątrobę. Posiada ona specjalny szkielet do animacji, stworzonym w słynnym studio filmowym SE-MA-FOR, który pozwala na precyzyjne odtworzenie ruchów, gestów animowanego bohatera. 

Wszystkie prace przy filmie (scenografia, animacja, reżyseria) wykonali uczestnicy zajęć, które odbyły się wiosną i latem w CLZ. Pracowali z profesjonalnym sprzętem - aparatami, programami do animacji poklatkowej, wieloplanem. Nad całością czuwała reżyserka i animatorka Elwira Małyszko. Ekipa filmowa oraz Pani Reżyser będą gośćmi specjalnymi premierowego wieczoru.

W czasie spotkania będzie można obejrzeć oryginalne plany filmowe, a także spróbować swoich sił w animacji na wieloplanie, poznać tajniki tworzenie filmu metodą poklatkową. Chętni będą też mogli zmierzyć się z samym Ludwikiem Zamenhofem, czyli spróbować wprawić w ruch lalkę, która zagrała w naszym filmie. Dodatkową atrakcją jest akcja fotograficzna „Doktoro Esperanto - Niosący nadzieję", przygotowana przez artystę Adama Obuchowicza, która nawiązuje do wydarzenia z 2009 r., kiedy w Białymstoku odbywał się Światowy Kongres Esperanto a CLZ rozpoczynało swoją działalność. Przyjdźcie do nas w czwartek 15.12.2016, napiszcie na kartce swoje ulubione słowo w języku esperanto, a Adam Obuchowicz zrobi Wam pamiątkowe zdjęcie.

 

Twórcy filmów:
Jan Bancerewicz, Konrad Bondarewicz, Julia Fomienko, Marcin Jackowski, Oliwia Kubas, Nataniel Kuźmicki, Emilia Łotowska, Ada Majewska, Matylda Majewska, Oliwia Rynkiewicz, Piotr Saniukowicz, Szymon Szafran, Karolina Szubert, Kamil Świętochowski, Adrianna Tyburska, Inga Wojtulewicz, Gabriela Zalewska, Gabriela Zwoleńska, Antoni Zemło

Więcej o samych warsztatach:

I edycja

II edycja

Elwira Małyszko
absolwentka Akademii Filmu Warszawskiej Szkoły Filmowej oraz UMCS w Lublinie - wydział artystyczny, kierunek animacja i etiuda filmowa, bywa też historykiem. Laureatka Przystanku Młodzi Gazety Wyborczej w Białymstoku, nauczyciel, animator kultury. Autorka projektów edukacyjno-artystycznych m. in. „Zachodzący Białystok”, „Za siedmioma górami”, „Doświadczyć Historii”, autorka wielu filmów animowanych. Prowadzi Pracownię Animacji i Filmu w Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku.

Doktoro Esperanto - Niosący nadzieję
Celem akcji w 2009 r. było stworzenie galerii fotograficznych portretów uczestników 94. Światowego Kongresu Esperanto i mieszkańców Białegostoku. Każdy portretowany mógł wybrać tabliczkę z jednym słowem w języku esperanto. Akcja odbyła się w dniach 27 lipca - 02 sierpnia na Rynku Kościuszki.
Pomysłodawcą jest artysta Adam Obuchowicz. Dzieło wspierali: Białostockie Towarzystwo Esperantystów i portal madeinbialystok.com.
Akcja Doktoro Esperanto polegała na przybliżeniu idei języka Ludwika Zamenhofa jak najszerszej rzeszy społeczeństwa przez wykorzystanie fotografii i internetu. W czasie trwania 94. Światowego Kongresu Esperanto w Białymstoku, przed białostockim Ratuszem, gdzie, jak głosi legenda, narodziła się w głowie młodego Ludwika idea języka łączącego narody, przez 6 dni "dyżurował" fotograf. Robiliśmy zdjęcia ludziom, którzy mogli wybrać przygotowane wcześniej karty ze słowami w języku esperanto (np. amo - miłość, jubilo - radość, espero - nadzieja).
W wyniku akcji powstał obraz fotograficzny połączonych idei: słowa (esperanto) i obrazu (miejsce narodzenia idei i współczesnego człowieka). Fotografie były umieszczane na dwóch portalach internetowych: www.madeinbialystok.com oraz www.doktoroesperanto.pl.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Rocznica urodzin Ludwika Zamenhofa

    Rocznica urodzin Ludwika Zamenhofa

  • Powiększ zdjęcie Rocznica urodzin Ludwika Zamenhofa

    Rocznica urodzin Ludwika Zamenhofa

  • Powiększ zdjęcie Rocznica urodzin Ludwika Zamenhofa

    Rocznica urodzin Ludwika Zamenhofa

  • Powiększ zdjęcie Rocznica urodzin Ludwika Zamenhofa

    Rocznica urodzin Ludwika Zamenhofa