Główna treść strony.

Zwiedzanie na żądanie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

/Szlak bojarski, czyli opowieść o tym jak zmieniały się Bojary
w ramach akcji 60+ KULTURA 
24.09.2016 (sobota), godz. 13.00

obowiązują zapisy tel. 85 6767367
liczba miejsc ograniczona
miejsce spotkania: CLZ, ul. Warszawska 19
wstęp wolny

Zapraszamy na wędrówkę z przewodnikiem po najstarszej dzielnicy Białegostoku. Bojary to jedna z najciekawszych i najcenniejszych enklaw budownictwa drewnianego w mieście, której obszar kształtował się przez ponad pięć wieków. Jej miano wywodzi się od nazwy wsi, zamieszkiwanej od I połowy XVI w. przez bojarów. Na wschodnich terenach Rzeczypospolitej tak określano chłopów wolnych od pańszczyzny, zobowiązanych do pełnienia służby wojskowej
lub przewozu korespondencji. Spacer ma służyć poznaniu bogatej historii dzielnicy Bojary oraz ukazać jej wartości, wynikające z układu przestrzennego. Przewodnikiem będzie znany białostocki miłośnik historii i znawca zabytków Sebastian Wicher.

przebieg szlaku: Warszawska – Pałacowa – Ogrodowa – I. Kraszewskiego – Starobojarska – J. III Sobieskiego – Złota – Łąkowa – Ryska – Wróbla – Słonimska – Skorupska – Piasta – Gliniana – Staszica – Piasta – Słonimska – Modlińska – Poprzeczna – Wiktorii – Skorupska – Koszykowa – Wiktorii
długość szlaku: ok. 4,5 km

W przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych w CLZ odbędą się warsztaty „Białostoczanie mówią / Białostocka kronika”.

Cykl „Białostoczanie mówią” oparty jest o nagrania zebrane w Mediatece CLZ – największym w regionie archiwum historii mówionej. Na podstawie relacji Świadków Historii przygotowane zostały warsztaty, które pozwalają poznawać Wielką Historię z perspektywy indywidualnych doświadczeń białostoczan. Relacje świadków historii to wyjątkowe źródło wiedzy; wzruszające wspomnienia dotyczą dzieciństwa, lat wojennych i okupacji, przeplatane są anegdotami oraz opisami wielokulturowego miasta. W ramach warsztatu Białostocka kronika uczestnicy poznają historię Białegostoku z I połowy XX wieku, pracując w oparciu o przedwojenne mapy, fotografie oraz relacje Świadków Historii. Dla uczestników zajęć będzie to też okazja do tego, by wzbogacić warsztaty o własne wspomnienia i przeżycia.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Spacer po Bojarach

    Spacer po Bojarach

  • Powiększ zdjęcie Spacer po Bojarach

    Spacer po Bojarach

  • Powiększ zdjęcie Spacer po Bojarach

    Spacer po Bojarach

  • Powiększ zdjęcie Spacer po Bojarach

    Spacer po Bojarach