Główna treść strony.

Fotografowie białostoccy 1861-1915

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

/promocja albumu – w ramach Dni Miasta Białegostoku

24.06.2016 (piątek), godz. 19.00
goście: Wiesław Wróbel – autor opracowania historycznego do albumu
Mieczysław Marczak – kolekcjoner archiwalnych fotografii
Sławomir Sikora - antropolog wizualny
prowadząca: Aleksandra Czerniawska

Takiego wydawnictwa jeszcze nie było! Na 700 stronach prezentujemy najwcześniejszy okres rozwoju fotografii w Białymstoku, od pierwszego znanego zdjęcia, wykonanego w 1861 r. do roku 1915. Wiesławowi Wróblowi udało się zidentyfikować – a czasami była to iście detektywistyczna praca – czterdziestu fotografów, którzy w tym okresie mieli swoje studia w Białymstoku. W większości byli tu przejazdem – tym charakteryzował się ten zawód w 2 poł. XIX w. Niektóre atelier przetrwały dziesięciolecia, w tym studio Szymborskich założone w 1897 r. i istniejące do dziś. Białystok szybko doczekał się też rodzimych fotografów, wywodzących się z białostockich mieszczan, najpierw amatorów, a szybko profesjonalnych zawodowców z liczną klientelą. Książka jest próbą rekonstrukcji ich zawodowych i rodzinnych losów, często składanych na podstawie szczątkowych informacji, ale też historycznym studium społeczno-ekonomicznym miasta, które właśnie w tym okresie, w 2 poł. XIX w., z miasteczka na zachodnich rubieżach Cesarstwa Rosyjskiego przekształciło się w stutysięczną metropolię.

Wielkim atutem książki są setki zdjęć, pochodzących z prywatnych i publicznych kolekcji. Gros fotografii udostępnił na potrzeby tej publikacji znany białostocki kolekcjoner Mieczysław Marczak.

Przygotowany przez CLZ album to wydawnictwo unikatowe i przełomowe, ważny przyczynek do badania historii Białegostoku, cenne uzupełnienie dotychczasowych ustaleń badaczy kultury, obyczajów, przemian społecznych miasta. Uchwycone w nim zostało charakterystyczne dla Białegostoku zróżnicowanie narodowościowe – wśród białostockich fotografów byli przedstawiciele różnych grup, wyznań, kultur, wywodzący się ze stanu szlacheckiego oraz mieszczaństwa.

Pozostałe wydarzenia przygotowane przez CLZ na Dni Miasta Białegostoku
http://www.centrumzamenhofa.pl/art,329,uczta-u-hetmana

Wiesław Wróbel – historyk, specjalizujący się w historii Białegostoku, pracownik naukowy Biblioteki Uniwersyteckiej im. Jerzego Giedroycia oraz Uniwersytetu w Białymstoku. Autor ponad 30 publikacji z zakresu historii Białegostoku i historii regionalnej. Jest jednym ze współautorów najnowszej monografii historycznej Białegostoku (2012). Opublikował ponad dwadzieścia artykułów i rozpraw naukowych poświęconych dziejom Białegostoku i regionu, z których najważniejsze to: „Działalność Stefana Mikołaja Branickiego h. Gryf w Białymstoku w latach 1689-1709” (2008), „Opieka patronacka rodów Paców i Branickich nad klasztorem dominikanów w Choroszczy oraz „Fundacje kościelne białostockiej linii rodu Wiesiołowskich w XVI i XVII wieku (obie 2009), „Dzieje kościoła w Kalinówce Kościelnej do końca XVI w.” oraz „Rys historyczny fabryki Jakuba A. B. Markusa w Białymstoku przy ul. Jurowieckiej 29” (obie 2011), „Nie tylko „loża masońska”; O dziejach domu przy ul. Kilińskiego 16 w Białymstoku” (2013). Ma w dorobku także rys historyczny białostockiej Fabryki Przyrządów i Uchwytów, zamieszczony w książce „Uchwyty 1948-2014 (2014), wydanej przez CLZ oraz teksty w innych publikacjach CLZ, m.in. „Nie od razu pomnik zbudowano. W czterdziestą rocznicę odsłonięcia pomnika Ludwika Zamenhofa w Białymstoku” (2013), „Bojary 4. W sercu dzielnicy” (2014). Od 2014 r. opisuje historie białostockich zabytków w Albumie Białostockim, cotygodniowym dodatku do Kuriera Porannego. 

Mieczysław Marczak – urodził się w Białymstoku. Od wielu lat zbiera różne pamiątki kolekcjonerskie związane z tym miastem. Członek Stowarzyszenia Kolekcjonerów w Białymstoku. Zawodowo zajmuje się prowadzeniem internetowego sklepu kolekcjonerskiego: www.kolekcjonerski.com.pl, prowadzi również stronę internetową bialystok.kolekcjonerski.com.pl, gdzie prezentuje swoje zbiory, wybogacone o informacje historyczne dotyczące przeszłości Białegostoku. Na podstawie zbiorów Mieczysława Marczaka powstała książka „Fotografowie białostoccy 1861-1915”. 

Sławomir Sikora – dr hab., adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej (Uniwersytet Warszawski). Zajmuje się przede wszystkim antropologią wizualną, antropologią miasta i współczesności. Autor książek Fotografia. Między dokumentem a symbolem (2004) oraz Film i paradoksy wizualności. Praktykowanie antropologii (2012), a także sporej liczby artykułów publikowanych m.in. w „Kontekstach”, „Kwartalniku Filmowym”, „Kulturze Współczesnej” i „Literaturze Ludowej”. Współpraca kuratorska przy wystawie Nostalgia urzeczywistniona. Afryka w fotografiach Kazimierza Zagórskiego (Zachęta 2005). Współautor filmu Żeby to było ciekawe (2009) i współredaktor książki Zanikające granice. Antropologizacja nauki i jej dyskursów (2009), a także dwóch zeszytów tematycznych „Kwartalnika Filmowego”: „Antropologia filmu” (47-48/2004) i „Film, fotografia i rzeczywistość” (54-55/2006). Koordynator projektów: Oddolne tworzenie kultury (http://kulturaoddolna.pl) oraz Obrazy różnorodności kulturowej i dziedzictwa (https://nafa2015.pl). http://slawomir-sikora.net/

Aleksandra Czerniawska – artystka, malarka, psycholożka, związana z Białymstokiem i Warszawą. Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (pracownia prof. Leona Tarasewicza) oraz Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie studiuje na studiach doktoranckich na Wydziale Grafiki Warszawskiej ASP. Otrzymała stypendium MKiDN „Młoda Polska”, była finalistką konkursu Samsung Art Master oraz Konkursu Geppert. Jej prace były wystawiane m.in. w CSW Zamek Ujazdowski, Galerii Arsenał w Białymstoku, BWA Awangarda we Wrocławiu, Galerii Atlas w Łodzi, Galerii Lokal_30 w Warszawie, Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Fotografie do wydawnictwa udostępnili:

Mieczysław Marczak, bialystok.kolekcjonerski.com.pl
Muzeum Historyczne w Białymstoku
Archiwum Państwowe w Białymstoku
Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne w Białymstoku
Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu
Feliks Woroszylski, www.mygrodnopostcards.com
Danuta Thiel-Melerska, www.fotorevers.eu
Stanisława i Katarzyna Szymborskie
Krzysztof Sawicki