Główna treść strony.

Uczta u Hetmana

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

/gra barokowa w ramach Dni Miasta Białegostoku
26.06.2016 (niedziela), w godz. 10.00-16.00
Miejsce: dziedziniec Pałacu Branickich

rzeczy na świecie, odmieniając się ustawicznie według przepisanego im od Stwórcy prawa i za koleją jedne po drugich następując, nowymi być się zdają, chociaż już dawniej były – prawił lat temu dwieście Jędrzej Kitowicz, opisując obyczaje za czasów, gdy na dworze białostockim władcą był Hetman Branicki. Kierując się tą maksymą zapraszamy Was na niezwykłą grę z czasem. Z okazji Dni Miasta Białegostoku dziedziniec Pałacu Branickich zamieni się w wielką planszę do gry. Kolejne jej pola wprowadzą Was w obyczajowość i kulturę z XVII-XVIII wieku. Będziecie mogli spotkać się z dworzanami Jana Klemensa, zagrać z nimi w gry typowe dla tego okresu, zmierzyć się z palcatami i… guzikami od żupana. Finałem ekscytującej wędrówki jest „uczta”, w której wezmą jednakowoż udział tylko najwytrwalsi śmiałkowie. Gra przeznaczona jest dla małych i dużych, mężów i niewiast, więc w czerwcowe, niedzielne popołudnie wybierzcie się do pałacu, by razem z nami świętować Dni Miasta Białegostoku. W ramach tego święta zapraszamy również na bezpłatne zwiedzanie wystaw CLZ i promocję niezwykłego albumu fotograficznego, na wizytę w Pałacu Branickich, po którym oprowadzać będzie znamienita postać rodem z XVIII wieku. Do dyspozycji uczestników oddajemy też znane i lubiane gry w nowej wersji: wielkoformatowy „Chińczyk po białostocku” oraz układankę, przedstawiającą obrazy związane z Branickimi i czasami ich panowania w mieście.

Wydarzenia CLZ w ramach Dni Miasta Białegostoku:
24.06.2016 (piątek)

  • 10.00-17.00 / CLZ
    Bezpłatne zwiedzanie wystaw CLZ
    Zapraszamy do odwiedzenia naszych wystaw. „Białystok młodego Zamenhofa” to multimedialna ekspozycja opowiadająca o mieście, w którym urodził się i spędził swoje dzieciństwo twórca języka esperanto – Ludwik Zamenhof, zaś wystawa „Nie od razu pomnik zbudowano” prezentuje historię planów upamiętnienia Ludwika Zamenhofa w Białymstoku. Ekspozycja „Bojary 2” prezentuje archiwalne fotografie Bojar, jednej z najstarszych i do niedawna najbardziej urokliwych dzielnic miasta. Ponadto otwarte są dwie wystawy czasowe: „Bez wody ani rusz”, przedstawiająca modele najrózniejszych obiektów pływających oraz „(Lasting) traces” Igi Drobisz – fotografie rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej i Południowej.

  • 19.00 / CLZ
    promocja albumu „Fotografowie białostoccy”
    Przygotowany przez CLZ album to wydawnictwo unikatowe i przełomowe, ważny przyczynek do badania historii Białegostoku. Na niemal 700 stronach prezentujemy najwcześniejszy okres rozwoju fotografii w Białymstoku, od pierwszego znanego zdjęcia, wykonanego w 1861 r. do roku 1915. Wiesławowi Wróblowi udało się zidentyfikować – a czasami była to iście detektywistyczna praca – czterdziestu fotografów, którzy w tym okresie mieli swoje studia w Białymstoku. Wielkim atutem książki są setki zdjęć, pochodzących z prywatnych i publicznych kolekcji.

25.06.2016 (sobota)

  • 10.00-17.00 / CLZ
    Bezpłatne zwiedzanie wystaw CLZ

26.06.2016 (niedziela)

  • 10.00-17.00 /CLZ
    Bezpłatne zwiedzanie wystaw CLZ

  • 10.00-16.00 / dziedziniec Pałacu Branickich
    Uczta u Hetmana
  • 11.00, 13.00, 15.00 / Pałac Branickich i Muzeum Historii Medycyny i Farmacji
    Odkrywając sekrety Pałacu z medykiem Michelisem
    Zwiedzanie wybranych komnat i piwnicznych zakamarów Pałacu Branickich – okazja do odkrycia jego największych sekretów! Tego dnia przewodnikiem będzie bowiem wyjątkowa persona – nadworny medyk Jakub Feliks de Michelis. W ramach spaceru odwiedzimy apartamenty i piwnice rezydencji Branickich w Białymstoku.

  • 11.00, 12.30, 14.00, 15.30 / ogrody Pałacu Branickich
    Zwiedzanie ogrodów pałacowych z przewodnikiem
    Sekrety ogrodów, których założenie powstało za czasów Jana Klemensa Branickiego, przedstawią Jolanta Koller-Szumska, Magdalena Grassman i Tomasz Rogala. W trakcie godzinnego spaceru uczestnicy poznają koncepcję i zasady kształtowania ogrodu francuskiego, historię i znaczenie architektury ogrodowej, a także zaznajomią się z „mieszkańcami” najpiękniejszego białostockiego zieleńca – rzeźbami mitycznych bóstw.

Partnerzy:

 

Sponsorzy:

Bistro Kafka logo                   

Galeria

  • Powiększ zdjęcie plakat Dni Miasta Białegostoku

    plakat Dni Miasta Białegostoku