Główna treść strony.

Spotkanie autorskie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

/z nominowanymi do XXV Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego
25.02.2016 (czwartek), godz. 18.30
Goście: Anna Kamińska, Michał Książek, Jerzy Plutowicz, Janusz Taranienko
Prowadzący Andrzej Bajguz

Cztery książki zdobyły nominacje do tegorocznej Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego. Zanim dowiemy się, która zdobędzie nagrodę, zapraszamy na spotkanie z wszystkimi Autorami. Ten niezwykły wieczór autorski, którego głównym bohaterem będzie literatura, poprowadzi znany i ceniony dziennikarz radiowy – Andrzej Bajguz.

Spotkanie podzieliliśmy na dwie części. Pierwszą zdominuje poezja. Przed publicznością siebie i swoje książki zaprezentują: Jerzy Plutowicz, którego wyróżniono za całokształt twórczości oraz tom „Jesień 2014” oraz Janusz Taranienko, nominowany za tomik pt. „Przeszłości”. Część druga wieczoru poświęcona będzie prozie – głos zabiorą: Anna Kamińska, autorka biograficznej książki „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” oraz Michał Książek, którego reportaż „Droga 816” jest poetycko-filozoficznym zapisem wędrówki wzdłuż wschodniej granicy naszego kraju.

Kto z czworga Nominowanych zdobędzie w tym roku Nagrodę Kazaneckiego? Kapituła ogłosi werdykt 4 marca 2016 r. w Centrum im. Ludwika Zamenhofa.

Nagroda Literacka Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za najlepszą książkę roku – przyznawana jest twórcom, którzy są związani ze środowiskiem literackim Białegostoku i regionu lub też się tu urodzili czy zamieszkują, albo których twórczość wykazuje związki z miastem i regionem oraz twórcom, których książki wydano w Białymstoku. Nagroda przyznawana jest autorom najlepszych książek, spośród wszystkich gatunków literackich.

Autorzy nominowani do Nagrody im. Wiesława Kazaneckiego za najlepszą książkę 2015 roku:

JERZY PLUTOWICZ
Urodzony w 1947 r. w Bielsku Podlaskim. Jest absolwentem filologii rosyjskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Debiutował w prasie literackiej w 1967 r. Debiutem książkowym był tomik wierszy „Niegdyś to znaczy nigdy”, wydany w 1975 r. Jest autorem jedenastu tomików poezji, w tym m.in. „Zasłyszane do końca” (1981), „Pusty zegar” (1987), „Kotlina. Wybór wierszy” (1998), trylogii poetyckiej „Zapomniana wojna” (2000, 2002, 2008). Wydał ponadto tom esejów „Nagle, w świecie” (2006). Regularnie publikuje wiersze i eseje w „Kwartalniku Artystycznym” i miesięczniku „Twórczość”.

Nagrodę Literacką im. Wiesława Kazaneckiego zdobył już trzykrotnie – najlepszą książką 2006 r. był jego tom „Nagle w świetle”, w 2002 r. – „Zapomniana wojna. Europa po deszczu”, a w 1998 r. – „Kotlina”. Tym razem nominację otrzymał za całokształt dotychczasowej twórczości, ze szczególnym uwzględnieniem tomu „Jesień 2014” (wyd. Fundacja Sąsiedzi).

JANUSZ TARANIENKO
Urodzony w 1954 r. w Białymstoku. W 1977 r. ukończył Filologię Polską na Uniwersytecie Warszawskim w Warszawie. Pracował najpierw jako asystent w Instytucie Filologii Polskiej w Filii UW w Białymstoku; następnie parał się różnymi zawodami, był m.in. rzemieślnikiem, przedsiębiorcą prywatnym, marketingowcem oraz nauczycielem informatyki. Od 2006 r. jest nauczycielem-instruktorem w Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku, gdzie prowadzi Pracownię Literatury. Jest również w MDK-u instruktorem sportu – w dyscyplinie szachy.

Jako krytyk literacki debiutował podczas studiów (1976) na łamach miesięcznika „Poezja”; zaś jako poeta, również w trakcie studiów (1977), w tygodniku studenckim „ITD”. Ogłosił m.in. dwa arkusze wierszy  „czas kiedy idzie czas gdy w miejscu stoi” (1992) oraz „treny” (2006). Jako współautor, razem z Marianem P. Rawinisem (ps. Peter Janees) wydał dwie powieści sensacyjne (1989, wzn. 2010 i później). Jest autorem komiksów i wierszy dla dzieci. Ma w swoim dorobku łącznie ok. 120 publikacji literackich, krytycznych, publicystycznych. Jest laureatem wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich.

Do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego nominowany za zbiór wierszy pt. „przeszłości” (wyd. IFP Uniwersytetu w Białymstoku i Stowarzyszenie Schola Humana).

ANNA KAMIŃSKA
Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Po dyplomie z filologii polskiej studiowała też dwa lata podyplomowe dziennikarstwo na UW. Ma też podstawowe wykształcenie muzyczne w klasie wiolonczeli. Jest autorką książek „Odnalezieni. Prawdziwe historie adoptowanych” (Wydawnictwo Literackie, 2010), „Miastowi. Slow food i aronia losu” (Wydawnictwo Trio, 2011) oraz opowieści biograficznej o Simonie Kossak „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” (Wydawnictwo Literackie, 2015). Przez dziesięć lat pracowała w prasie, radiu i telewizji, współpracując m.in. z „Wysokimi Obcasami” („Gazeta Wyborcza”), magazynami: „Zwierciadło”, „Sukces”, „PANI”. Obecnie pracuje nad nową książką.

Do nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego została nominowana za książkę „Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak” (wyd. Wydawnictwo Literackie).

MICHAŁ KSIĄŻEK
Urodzony w 1978 r., pochodzi z Oraczewa koło Sieradza. Jest ornitologiem i kulturoznawcą, leśnikiem, a także przewodnikiem syberyjskim. Kilka lat spędził w Jakucji. Publikował w „Polityce”, ale też w „Lesie Polskim” czy w „Twórczości”. Jest autorem znakomicie przyjętego reportażu „Jakuck. Słownik miejsca”, który był jego debiutem wydawniczym. Nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2014 w kategorii eseistyka za „Jakuck”. Laureat Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w 2015 r. w kategorii „debiut roku” za tom poetycki „Nauka o ptakach”. Za ten tom był również nominowany w 2015 r. do Nagrody Literackiej Nike oraz do nagrody w XI Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Złoty Środek Poezji”.

Nominację do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego zdobył za książkę „Droga 816” (wyd. Fundacja Sąsiedzi).

Szczegółowe informacje o nagrodzie: www.wieslaw-kazanecki.pl

Wydarzenia związane z Nagrodą Literacką im. Wiesława Kazaneckiego odbywają się pod patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego

    Spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego

  • Powiększ zdjęcie Spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego

    Spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego

  • Powiększ zdjęcie Spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego

    Spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego

  • Powiększ zdjęcie Spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego

    Spotkanie z nominowanymi do Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego