Główna treść strony.

Droga 816

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

/spotkanie autorskie
25.11.2015 (środa), godz. 18.00
Gość: Michał Książek
Prowadzący: Andrzej Kalinowski

Michał Książek, autor świetnie przyjętego debiutanckiego reportażu „Jakuck. Słownik miejsca”, tym razem „bohaterem” swojej opowieści uczynił nie miasto, lecz... drogę. Tytułowa droga nr 816, zwana również Nadbużanką, biegnie z północy na południe, wzdłuż granicy polsko-białoruskiej i polsko-ukraińskiej. Droga to niezwykła, bowiem za nią jest już tylko Bug, a za Bugiem – mityczny Wschód, Azja, step, który ciągnie się aż do wybrzeży Japonii... Asfaltowa, miejscami dziurawa, wąska droga 816 jest więc nie tylko drogą – jest Granicą, Przedmurzem, Płotem oddzielającym Unię Europejską od nie-Unii, katolicyzm od prawosławia, „nasze” od „ich”, „tam” od „tu”, barbarzyństwo od cywilizacji...
Efektem wędrówki Nadbużanką jest ta znakomita opowieść o Pograniczu, o splątaniu i nakładaniu się na siebie kultur, kierunków, wyznań oraz znaczeń...

O KSIĄŻCE

„Każdy będzie musiał sobie sam odpowiedzieć na pytanie, o czym jest ta książka. O chodzeniu? O patrzeniu? O pamiętaniu? O ludziach czy raczej o ptakach? O drogach, sklepach i domach czy raczej o cmentarzach? A może o czytaniu – napisów, znaków, ludzkich spojrzeń, głosów zwierząt? Tak, chyba o czytaniu. O czytaniu świata. Albo jeszcze inaczej – to książka o tym wszystkim, czego zwykle nie widzimy, mając to przed oczami. A to, że cała historia dzieje się gdzieś nad Bugiem, a nie nad Gangesem czy Amazonką – to w ogóle nie ma żadnego znaczenia.”
Krzysztof Środa

„Po znakomitym „Jakucku”, napisanym z przenikliwością godną urodzonego obserwatora ptaków, ludzi i miejsc, Michał Książek zdaje nam relację z podróży wzdłuż rzeki o najstarszej nazwie świata. Rozpycha się między mapą i rzeczywistością, znakiem i surowym, chaotycznym krajobrazem, a jego krótkie, intensywne popasy na długo pozostają w pamięci. Pan Michał ma dar do przeistaczania pejzaży w cuda. Jak sam pisze, nadbużańska Polska to kraina „gnicia, utleniania, rozkładu, płowienia”... Ale jaka piękna! No i to oko do detali rozbłyskujących na tle gęstej, soczystej prozy. I dziwaczne wschodnie figury, jak ów „motocyklista, z kitką i bujnymi włosami na skroniach, przypominający biskupa Adama Naruszewicza”. Dla mnie – sama radość czytania.”
Jacek Gutorow

Michał Książek
ur. 1978, pochodzi z Oraczewa koło Sieradza. Jest leśnikiem i kulturoznawcą, a także przewodnikiem syberyjskim. Kilka lat spędził w Jakucji. Najwięcej publikował w „Polityce”, ale też w „Kontynentach”, „Lesie Polskim” czy w „Twórczości”. W 2013 roku ukazała się jego debiutancka książka „Jakuck. Słownik miejsca”, a w 2014 roku debiutancki tom wierszy Nauka o ptakach, za który otrzymał nominację do Nagrody Literackiej Nike oraz Wrocławską Nagrodę Poetycką „Silesius” w kategorii „debiut roku”.

Partner:

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Plakat

    Plakat

  • Powiększ zdjęcie Spotkanie autorskie wokół skiążki

    Spotkanie autorskie wokół skiążki "Droga 816"

  • Powiększ zdjęcie Spotkanie autorskie wokół skiążki

    Spotkanie autorskie wokół skiążki "Droga 816"

  • Powiększ zdjęcie Spotkanie autorskie wokół skiążki

    Spotkanie autorskie wokół skiążki "Droga 816"